PlayShakespeare.com

PlayShakespeare.com Falstaff Awards for 2013

Monday, 06 January 2014 00:03
Falstaff Awards

Best Play or Musical:

Winner: Macbeth (Manchester International Festival)

Nominees: The Winter's Tale (People's Light & Theatre Company), Love's Labour's Lost (American Shakespeare Center), As You Like It (Public Theater/Shakespeare in the Park), Hamlet (California Shakespeare Theater), Romeo & Juliet (American Shakespeare Center), Measure for Measure (Pennsylvania Shakespeare Festival), Macbeth (Manchester International Festival), King Lear (Oregon Shakespeare Festival)

Best Principal Performance, Male:

Winner: Kenneth Branagh (Macbeth, Macbeth, Manchester International Festival)

Nominees: Patrick Page (Caius Martius Coriolanus, Coriolanus, Shakespeare Theatre Company), Richard Sheridan Willis (Malvolio, Twelfth Night, Folger Theatre), Shakespeare Theatre Company), Matt Redford Davies (Marc Antony, Antony & Cleopatra, Chesapeake Shakespeare Company), David Harewood (Oberon, A Midsummer Night's Dream, Theatre for a New Audience), Kenneth Branagh (Macbeth, Macbeth, Manchester International Festival)

Best Principal Performance, Female:

Winner: Alex Kingston (Lady Macbeth, Macbeth, Manchester International Festival)

Nominees: Allison Glenzer (Jailer's Daughter, Two Noble Kinsmen, American Shakespeare Center), Ryman Sneed (Helena, A Midsummer Night's Dream, The Old Globe), Winslow Corbett (Hermia, A Midsummer Night's Dream, The Old Globe), Kristina Teves (Constance, King John, Shakespeare by the Sea), Karissa Vacker (Viola, Twelfth Night, Shakespeare Orange County), Evelyn Carol Case (Lady Macbeth, Macbeth, Shakespeare Orange County), Alex Kingston (Lady Macbeth, Macbeth, Manchester International Festival), Tina Benko (Titania, A Midsummer Night's Dream, Theatre for a New Audience)

Best Supporting Performance, Male:

Winner: Armando Durán (Earl of Kent, King Lear, Oregon Shakespeare Festival)

Nominees: Benjamin Curns (Parolles, All's Well That Ends Well, American Shakespeare Center), Ray Fearon (Macduff, Macbeth, Manchester International Festival), Armando Durán (Earl of Kent, King Lear, Oregon Shakespeare Festival)

Best Supporting Performance, Female:

Winner: Rosalie Craig (Lady Macduff, Macbeth, Manchester International Festival)

Nominees: Rosalie Craig (Lady Macduff, Macbeth, Manchester International Festival), Kathryn Hunter (Puck, A Midsummer Night's Dream, Theatre for a New Audience)

Best Director:

Winner: Bill Rauch (King Lear, Oregon Shakespeare Festival)

Nominees: Guy Hollands (The Winter's Tale, People's Light & Theatre Company), John Johnston (Hamlet, Classical Theatre Company), Jonathan Munby (Measure for Measure, Shakespeare Theatre Company), Rob Ashford and Kenneth Branagh (Macbeth, Manchester International Festival), Bill Rauch (King Lear, Oregon Shakespeare Festival)

Best Scenic Design:

Winner: Es Devlin (A Midsummer Night's Dream, Theatre for a New Audience)

Nominees: Ian Potter (Measure for Measure, Harrisburg Shakespeare Company), Paul Kuhn (Romeo & Juliet, Curio Theatre Company), Es Devlin (A Midsummer Night's Dream, Theatre for a New Audience), John Lee Beatty (Love's Labour's Lost, Public Theater)

Best Sound Design/Original Score:

Winner: Michael Friedman (Love's Labour's Lost, Public Theater)

Nominees: Matt Eaton (Macbeth, Guildford Shakespeare Company), Patrick Lamborn (Much Ado About Nothing, Philadelphia Shakespeare Theatre), Patrick Doyle (Macbeth, Manchester International Festival), Michael Friedman (Love's Labour's Lost, Public Theater)

Best Lighting Design:

Winner: Neil Austin (Macbeth, Manchester International Festival)

Nominees: Declan Randall (Macbeth, Guildford Shakespeare Company), Neil Austin (Macbeth, Manchester International Festival), Christopher Akerlind (King Lear, Oregon Shakespeare Festival)

Best Costume Design:

Winner: Deirdre Clancy (The Merchant of Venice, The Old Globe)

Nominees: Erin M. West (Romeo & Juliet, American Shakespeare Center), Deirdre Clancy (The Merchant of Venice, The Old Globe), Constance Hoffman (A Midsummer Night's Dream, Theatre for a New Audience)

Best Choreography or Fight Direction:

Winner: Danny Mefford (Love's Labour's Lost, Public Theater)

Nominees: Terry King (Macbeth, Manchester International Festival), U. Jonathan Toppo (Cymbeline, Oregon Shakespeare Festival), Danny Mefford (Love's Labour's Lost, Public Theater)

Best Script Adaptation/Dramaturgy:

Winner: Much Ado About Nothing (Joss Whedon)

Nominees: Romeo & Juliet (The Manipulators), Much Ado About Nothing (Joss Whedon), Love's Labour's Lost (Alex Timbers and Michael Friedman, Public Theater)

Lear Award for Lifetime Achievement:

Judi Dench

Best Film or DVD:

Winner: Much Ado About Nothing (Director: Joss Whedon, Bellwether Pictures)

Nominees: Much Ado About Nothing (Director: Joss Whedon, Bellwether Pictures), Caesar Must Die (Cesare dive morire) (Director: Paolo and Vittorio Taviani, Kaos Cinematografica), The Tempest (Directors: Des McAnuff and Shelagh O'Brien, Melbar Entertainment Group), Much Ado About Nothing (Shakespeare's Globe Theatre)

Best Book, Publication, or Recording:

Winner: William Shakespeare and Others: Collaborative Plays (Jonathan Bate and Eric Rasmussen)

Nominees: William Shakespeare and Others: Collaborative Plays (Jonathan Bate and Eric Rasmussen), The Head That Wears a Crown (Alan Cumming), Shakespeare for Young People (Abigail Rokison), The Spanish Tragedy (Thomas Kyd, ed. Clara Calvo, Jesus Tronch), Shakespeare Bulletin (Katherine Rowe, "Sampling the Media Habits of a Shakespeare Company: Testing a Software Prototype in Rehearsal", Volume 30, Number 4)

February 18, 2014 update: Miscopied information from last year's awards has been removed.

 
 
 
Banner


 

Latest Blog Posts